Zaujímavosti

Umelá inteligencia v geológii

Úvodný obrázok zdroj: usgs, Unsplash

Pri slove „volfrám“ zrejme mnohým správne napadne asociácia „žiarovka“. Tak ako ďalšie suroviny, aj tento kov sa získava ťažbou. Ide o výnimočný prvok, ktorý sa nachádza vo viacerých výrobkoch, s ktorými sa (denne) stretávame. Z rôznych AI riešení, nad ktorými ste možno krútili hlavou, si geológovia novú AI techniku pochvaľujú. Akú úlohu zastáva umelá inteligencia tentokrát v geológii?

Úžasný volfrám

Striebro-sivý kov sa nachádza aj na území Slovenska a posledné roky je zaradený medzi tzv. kritické nerastné suroviny. Okrem metalurgie si našiel uplatnenie aj vo vesmírnom priemysle. Technologickí prívrženci vedia, že je súčasťou obvodov mobilného telefónu, ale vyrábajú sa z neho aj šperky alebo rybárske potreby.

Ani zásoby tohto prvku nie sú nekonečné. Kým existuje možnosť volfrám ťažiť, využije sa každé významné ložisko. Neustály dopyt a spotreba si hľadanie nových ložísk jednoducho vyžaduje. Ak by mali ostať niektoré volfrámové zásoby ukryté pred svetom, vyzerá, že sa to vďaka umelej inteligencii nepodarí utajiť. Práve na lokalizovanie potenciálnych ložísk využili AI prístup. Umelá inteligencia ponúkla geológii novú techniku, ktorú anglickí geológovia pochvaľujú.

Mravenčia práca za pár sekúnd

Technika založená na strojovom učení lokalizovala pravdepodobné ložiská s mineralizáciou tohto kovu. K dispozícii je aj bližší popis modelu, ktorý je založený na algoritme náhodný les (random forest).

umela inteligencia v geologii, lokalizacia volframu

zdroj: ScienceDirect, upravené

Použili v ňom dva prístupy, z ktorých lepší diskriminátor bol model založený na fuzzy transformácii. Toto riešenie umožňovalo využiť pri extrakcii príznakov používateľské poznatky o mineralizácii, čím vytvorený model ponúkol tri oblasti, ktoré by bez pomoci umelej inteligencie mohli geológovia prehliadnuť.

Výsledok geológov nie len prekvapil, ale aj povzbudil. Neobjavené ložiská sú dôkazom potenciálu tejto spomínanej oblasti. Severozápadné Anglicko bolo v roku 2017 šiestym najväčším producentom volfrámu a nové ložiská by v prípade ekonomickej výhodnosti mohli vďaka umelej inteligencii predstavovať potenciál svetového významu.

Umelá inteligencia je tak využiteľná napr. aj v geológii a otvára človeku možnosti, na ktoré by prišiel možno až o niekoľko desiatok rokov.

Zdroj:

https://www.exeter.ac.uk/news/research/title_809024_en.html

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *