Magazín

AI dizajnuje “žihadlá” na kolesách

Úvodný obrázok zdroj: Instagram czinger_vehicles

Nepochybne, využitie umelej inteligencie v automobilovom priemysle naberá na popularite, čo dokazuje aj slovenská autobatéria navrhnutá priamo AI za účelom efektívnejšieho využitia energie, o ktorej sme písali v našom článku. Pred nejakým časom však firma Czinger spravila prevrat, čo sa týka konštrukcie a dizajnu áut. Ich prvé auto Czinger 21C, ktoré v marci predstavili svetu, je totiž navrhnuté a skonštruované umelou inteligenciou.

Príroda ako inšpirácia

„Príroda, metódou pokus-omyl v spolupráci s evolúciou, veľmi chladnokrvne bojuje o hmotu a energiu. Takže pri zložitých štruktúrach využíva materiál iba tam, kde je naozaj potrebný.“   Toto sú slová Kevina Czingera, zakladateľa spoločnosti Czinger a vysvetľuje, ako funguje rozhodovanie AI pri dizajne ich automobilu. „Zoberte si veľké automobilové firmy. Majú predpripravené množstvo typov súčiastok, ktoré majú za sebou všetky bezpečnostné testy a previerky. Čo v podstate robí počítač je, že berie informácie z databázy o materiáli, pevnosti, odolnosti… a generuje vlastný dizajn súčiastky s ohľadom na potreby výrobcu. To má za následok najefektívnejšie vyžitie materiálu pre danú súčiastku, ktorá stále spĺňa technické predpoklady na bezpečnostné testy.“

AI design car vozdilo czinger

zdroj: Instragram

Tvary, ktoré AI od spoločnosti Czinger navrhuje, sú vskutku jedinečné a už na prvý pohľad sú viditeľné organické kontúry. Keď je navrhnutý celý voz, prichádza na rad výroba jednotlivých častí, a to s pomocou 3D tlače. Zliatina hliníka a titánu zaručuje pevnú a zároveň ľahkú konštrukciu, ktorú dopĺňa kostra z uhlíkových vlákien. Potom prichádza na scénu Automatizovaná jednotka (AU), ktorú si Czinger nechal patentovať. Ide o súbor niekoľkých robotických rúk, ktoré zmontujú celé vozidlo dohromady. Prebieha medzi nimi interná komunikácia, takže každá AU vie, čo robia ostatné. Výhodou je, že sú kompletne autonómne a jednoducho programovateľné, keby výrobca chcel produkovať iný typ vozidla.

„Je to budúcnosť výroby automobilov,“ dodáva Kevin a nedovolím si nesúhlasiť. Czinger nám ukázal, čoho je schopná umelá inteligencia. Automatizované jednotky sú síce patentom Czingeru, ale pri automobilových konglomerátoch je len otázka času, kedy sa ich výskumné oddelenie pochváli niečím podobným.

Zdroj:

Youtube

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *