Technológia

Slováci na ceste predbehnúť Tesla Motors vďaka umelej inteligencii

Úvodný obrázok zdroj: RoadLight, Pixabay

Celosvetová konferencia GlobSec neunikla ani tento rok veľkej pozornosti, hoci v trochu netradičných podmienkach. To však neodradilo Slovákov, aby v Tatrách odprezentovali prvú inteligentnú batériu pre elektromobily na svete.

Bezkonkurenčne

Slovenskej firme InoBat trvalo sotva rok výskumu, aby sa stala svetovým lídrom v oblasti vývoja a inovácií lítium-iónových (li-ion) batérií. Spoluzakladateľ a riaditeľ spoločnosti Marián Boček hovorí o unikáte, ktorému o rok nedokáže konkurovať ani gigant ako je Tesla Motors. To všetko by však nebolo možné bez pomoci umelej inteligencie.

Výskumné stredisko vo Voderadoch implementovalo umelú inteligenciu v kombinácii s High Throughput technológiami. Tie im poskytli schopnosť vyvinúť v kratšom čase kvalitnejšie riešenia, než za pomoci bežných technológií. Vďaka tomu prinášajú zlepšenie vo výkone batérie o 20% oproti elektromobilom prvej triedy. Rovnako tak umožňujú InoBat-u zredukovať závislosť na kobalte a zároveň vytlačiť úroveň hustoty energie na hranicu 330 Wh/kg, koncom roka 2023.

 

zdroj: InoBat, s povolením InoBat Auto

Ich využitie je rovnako možné v leteckej doprave, kde by taktiež, vďaka svojej podstate, znižovali negatívny vplyv na životné prostredie a dosiahli by čistejšie ovzdušie. V priemysle predstavujú potenciál dostupnej elektriny v oblastiach ako baníctvo, stavebníctvo, ale aj poľnohospodárstvo, kde sú nasadzované ťažké stroje.

Vízia budúcnosti

InoBat sa plánuje zapojiť do masovej výroby batérií už od budúceho roka a do roku 2023 majú ambíciu investovať 1 miliardu EUR do vlastnej Gigafactory, ako ju sami nazývajú, ktorá by mala byť schopná do roku 2025 produkovať až 240 000 li-ion inteligentných batérií ročne a tým extrémne zvýšiť konkurencieschopnosť európskeho trhu. Nebudú však na to sami.

Už teraz sú dotovaní silným zástupom investorov a tech-firiem z celého sveta, ktorí vidia potenciál v technológii zrodenej na našom malom Slovensku. Hoci detaily implementácie umelej inteligencie vo výskume li-ion batérií zostávajú súkromným know-how spoločnosti, je to jeden z mnoho dôkazov, že AI môže v budúcnosti pomáhať výskumníkom prinášať nové technológie a riešenia efektívne, spoľahlivo a poskytovať nový pohľad na veci, ktoré sa sprvu zdajú celkom nemožné zrealizovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *