Technológia

Budeme ovládať PC myšlienkami? Elon Musk predstavil nové rozhranie

Elon Musk, známy podnikateľ hlavne vďaka autonómnym vozidlám Tesla, sa zameriava aj na iné oblasti než automobilový priemysel. Už dva roky financuje spoločnosť Neuralink, ktorá pracuje na vývoji výnimočného rozhrania “brain-machine” (BMI). Má využiť silu ľudského mozgu a v spojení s umelou inteligenciou má zaznamenať veľký prelom v zdravotníctve. Ako sami tvrdia, táto technológia má pomôcť pri “riešení všetkých mozgových porúch”.

V utorok 17. júla mali verejné vyhlásenie a vyhradili si pár miest aj pre verejnosť. Cez sociálnu sieť Twitter ste mohli aplikovať a zúčastniť sa tohto podujatia v San Franciscu, dokonca vysielali aj živý prenos na stránke Youtube.

zdroj: vlastné, Twitter

Čo to vlastne je?

Doteraz Musk najímal neurobiológov, aby bolo možné prepojiť mozog tak, aby komunikoval priamo so softvérom s umelou inteligenciou. Silou mysle ovládať napr. mobilný telefón či počítač. Znie to ako sci-fi? Podľa Muska už nie.

Podstata sú tenké elektródy, vlákna, ktoré sú prepojené s čipom. Možné riešenia, ktoré by ich dokázali pripojiť na mozog, pracujú s invazívnymi elektródami. Prístup Neurolinku je použiť neinvazívne sondy. Sami však do mozgu nepreniknú a potrebovali by tak vystužiť. Musk a jeho tím mysleli aj na to a vyriešili to vývojom robota, ktorý im vloženie sónd aplikuje. Stále je však potrebné najprv do lebečnej kosti vyvŕtať dieru. Detailnejší popis uvádzajú v dokumente, ktorý zverejnili TU.

Potenciál Neuralink technológie ukázali výskumní pracovníci s využitím 256 elektród. Ovládať dokázali kurzor počítača, končatiny robota a syntatizátor reči. Hoci boli výsledky sľubné, problémy mali so zaznamenaním údajov z veľkého množstva neurónov. Pozrite si predstavenie Neuralink priamo od Elona Muska.

Aké sú ciele?

Spoločnosť deklarovala pomoc poškodeniu mozgu pacientov, keď už nepomôže nič iné. Prečo sa do toho vôbec dali? Chcú zvýšiť rádovo počet neurónov, ktoré sa potom dajú bezpečne využívať, pričom technológia má byť jednoduchá a zautomatizovaná ako pri laserovej operácii rohovky (LASIK). V každom ohľade však tieto zariadenia majú napĺňať doteraz nenaplnené potreby pacientov.

Ostáva už len otázka, či to naozaj poputuje k všetkým pacientom, ktorí to budú potrebovať.

 

Zdroje:

https://www.documentcloud.org/documents/6204648-Neuralink-White-Paper.html

https://www.technologyreview.com/s/613961/elon-musks-brain-interface-company-is-promising-big-news-heres-what-it-could-be/

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *