Zaujímavosti

Druhá strana “deep fake”

Úvodný obrázok zdroj: Megan Rexazin, Pixabay

Akú asociáciu máte na jazyku, keď sa povie deep fake? Pravdepodobne si predstavíte falošné videá politikov a moderátorov s informáciami, ktoré nikdy nepovedali. V horšom prípade, priradenie tváre známej osobnosti do videa s obsahom pre dospelých, každopádne, nič pozitívne. AI výtvor naháňa strach. Ako každá minca, aj táto má dve strany. Deep fake má aj svoju dobrú tvár a prekvapivo hneď vo viacerých oblastiach.

Prítomná história

Pre milovníkov umenia našlo deep fake uplatnenie v umeleckých dielach, ktoré vďaka nej ožívajú, a to doslova. O známom veľdiele Mona Lisa, ktorá sa vám prihovorí a vystrieda svoj tajomný úsmev inou mimikou, sme písali TU. Rovnako aj extravagantný Salvador Dalí, s ktorým sa môžete stretnúť vo floridskom Dalí múzeu, vás privíta vďaka umelej inteligencii. Zazvoníte na zvonček a po otvorení sa pred vami zjaví sám majster, ktorý vám prerozpráva svoj životopis.

 

Zdravotníctvo

Oblasťou, kde umelá inteligencia neoživí osoby, ale ju pri živote udržuje, je zdravotníctvo. Deep fake sa dá použiť aj pri modelovaní a podľa profesora Gerainta Reesa z Londýnskej univerzity má deep fake v zdravotníctve pred sebou sľubnú budúcnosť. S použitím GAN sietí, viac TU, vytvorili, pod záštitou Nvidie, floridské inštitúcie (Mayo klinika a MGH & BWH Centrum pre klinickú vedu o dátach) falošné MRI skeny mozgu, ktorými trénovali nástroj na detekciu nádoru. Dosahovali rovnako dobré výsledky ako pri trénovaní s reálnymi skenmi.

Okrem výsledného obrazového výstupu, napr. vytvorených skenov, má využitie aj v tvorbe syntetických dát. Čo však s vytvorenými údajmi? Pri dostatočnom množstve takýchto dát nebude nutné pracovať s reálnymi údajmi z pacientovej zdravotnej karty. Dôsledkom toho bude expertom prístupná databáza, vďaka ktorej možno prídu na efektívnejšiu liečbu viacerých skúmaných chorôb.

Možno práve týmto pozitívnym prípadom sa raz obráti karta a pôsobenie umelej inteligencie s využitím deep fake bude asociovať v prvom rade úspešné prípadové štúdie z medicíny, než politické debaty s potenciálnym medzinárodným konfliktom.

Zdroj: Forbes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *