Zaujímavosti

Nemáte symptómy? Zakašlite a AI zistí prítomnosť Covid-19

Úvodný obrázok zdroj: Sambeet D, Pixabay

Najdiskutovanejšou a rozporuplnou témou je tento rok jednoznačne ochorenie Covid-19. Prispôsobuje sa tomu v istej miere aj oblasť umelej inteligencie a z dielne MIT prichádza jedinečný nástroj, ktorý určuje prítomnosť ochorenia u asymptomatického pacienta. Tichá hrozba v prípade, keď na prvý pohľad nevykazuje dotyčný človek príznaky tohto ochorenia a šíri nákazu.

„Alzheimer“ ako základ

Tím MIT zhŕňal poznatky a vytváral model, ktorý by bol nápomocný pri správnej diagnóze Alzheimerovej choroby. Prostredníctvom troch modelov, ktoré skĺbili dokopy, dokázali presnejšie než existujúce riešenia stanoviť Alzheimerovu chorobu. Okrem poškodenia pamäte dochádza totiž aj k oslabeniu hlasiviek a práve na to bol zameraný jeden z modelov.

Tím prišiel na to, že už len keď človek nasilu zakašle, pri oslabených hlasivkách môže, samozrejme nie človek, rozpoznať rozdiel. Umelú inteligenciu tak trénovali a naučili rozoznať aj takýto zmenený, oslabený druh kašľa, čo sa stalo základom pre AI model zameraný na stanovenie prítomnosti choroby Covid-19. Úspešnosť modelu bola 98,5 %, avšak určenie kašľa asymptomatického pacienta dosiahla v rámci tejto vzorky 100 %. Ak máte záujem počúvať kašľanie zdrav0ho človeka, s alebo bez príznakov ochorenia Covid-19, vypočujte si nahrávku na stránke MIT.

Bez slova

Aby ste sa o človeku niečo dozvedeli, musí vám o sebe niečo povedať. V prípade AI modelu to neplatí. Kašľanie a rozprávanie majú spoločného menovateľa práve hlasivky a okolité orgány. Vďaka AI tak zistili, že pri kašľaní je možné určiť napr. váš materinský jazyk alebo pohlavie, no aj citové rozpoloženie, v ktorom sa nachádzate. To je však pri určení, či ste pozitívny, našťastie druhoradé.

Účelom AI modelu, založeného na zvuku kašľa, je diagnostika asymptomatického človeka, čiže takého, ktorý na prvý pohľad nejaví žiadne príznaky ochorenia Covid-19. Cieľom je rozlíšiť takýto druh kašľa od toho „zdravého“. V spolupráci s ďalšou spoločnosťou sa už pracuje na vývoji aplikácie, čo by znamenalo, že pred odchodom na stretnutie len zakašlete do telefónu. Samozrejme je otázne, či bude aplikácia dostupná pre všetky moderné smartfóny, ale to sa čoskoro dozvieme. Onedlho sa teda môžeme na celý Covid-19 vykašľať, a to doslova.

 

 

Zdroj:

https://news.mit.edu/2020/covid-19-cough-cellphone-detection-1029

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *