Kamera, čo vidí za roh? Prečo nie!
Zarozprávali ste sa a znenazdajky vkročili na cestu bez obzretia? Alebo vás oslepilo slnko pri šoférovaní a mali ste pocit, že menej sa už naozaj nedá vidieť? Revolučné riešenie prináša Standfordská univerzita! Predstavila návrh kamery, ktorá zachytáva pohyb v priestore, kde sa na prvý pohľad nič pohybujúce nenachádza.
Ako to začalo?
Povráva sa, že do autonómnych áut by mali byť implementované kamery, ktoré vidia rovnako dobre ako ľudské oko. Tím zo spomínanej univerzity chcel dosiahnuť ale viac. Doktorand Lindell vyskúšal svoj návrh tak, že si obliekol špeciálny oblek a pre okolie zrazu zmizol. Kamera s pokročilými senzormi a algoritmom spracovania umožnila ale sledovať každý jeho pohyb. Spracovala častice svetla, ktoré odrážal, a tým bolo možné zachytiť všetko, na prvý pohľad neviditeľné.
Čo sa skrýva v kamere?
Použitý hardvér, štýl zobrazovania, rýchlosť spracovania obrazu a skenovanie, sú využívané v spomínaných autonómnych autách. Problém nastal práve pri predmetoch ako napr. veľmi osvetlené autá. To, čo posunulo túto kameru vpred je 10 000x výkonnejší laser, ako pri predchádzajúcom testovaní. Na to, aby kamera fungovala, bolo treba aj zmenu v spracovaní toho, čo zachytila. Vyvinuli teda nový algoritmus, ktorý spracuje rozmazané škvrny z kamery a ukáže skrytý obraz. (Pozn.: stále ide o nízke rozlíšenie a nie najrýchlejší pohyb, avšak je rýchlejší ako kedykoľvek predtým.)
Inšpirovali sa hlavne seizmológiou, ktorá pracuje na základe odrazu zvuku. Svoj algoritmus následne upravili, aby odrážajúce svetlo „premenil“ na vlny vychádzajúce zo skrytých objektov. Dokáže tak spracovať pohyb okolo rohov či za hranicou viditeľného svetelného spektra.
zdroj: Pete Linforth, Pixabay
Prečo také netradičné videnie?
Tak ako sa zamysleli oni, aj vy by ste možno prišli na to, že na podobnom princípe už určité veci fungujú. Okrem seizmológie aj snímanie satelitmi či radar so syntetickou apertúrou. Využívanie odrazu. Práve túto vlastnosť chceli využiť tak, aby bol výsledný návrh viacúčelový. „Keď sledujeme laser pri skenovaní, môžeme akoby zastaviť čas, je to ako mágia.“ Túto mágiu chcú rozšíriť časom natoľko, aby bolo využívanie kamery univerzálnejšie. Nielen použitie v samotných autách, ale aj u robotov, napr. v zdravotníctve pri skúmaní, čo sa nachádza pod tkanivom. Ak sa im to podarí, určite sa potešia mnohí, ktorí zažili nepríjemný zvuk ako sprievodný jav MRI.
Zdroj: