Technológia

Slovenská firma ponúka prevádzkam „Inteligentný semafór“ na kontrolu počtu zákazníkov

Úvodný obrázok zdroj: 8385, Pixabay

V nečakanej situácii, v ktorej sa ocitlo Slovensko aj zvyšok sveta, sa museli zo dňa na deň prispôsobiť školské zariadenia, firmy aj obchodné reťazce. Opatrenia sa uvoľňujú, no dozvuky budú znieť ešte dlho. Viacero spoločností podáva pomocnú ruku v podobe technológií, ktoré ponúkajú aj zadarmo. Aj umelá inteligencia si našla svoje využitie. Spomínali sme napr. chatbot-a, ktorý bol vytvorený, aby pomohol občanom zorientovať sa v problematike COVID-19.

Tentokrát sa pozrieme na aplikáciu PAULA, ktorá využíva počítačové videnie za účelom detekcie rúška, ale jej update ponúka ďalšiu, veľmi zaujímavú a užitočnú funkciu.

Zoznámte sa s PAULOU

Aplikácia PAULA pochádza z dielne slovenskej IT firmy Brain:IT, ktorá ju predstavila a sprístupnila zadarmo pre všetkých 1.apríla tohto roku. Je voľne dostupná na stránke spoločnosti a ponúka pomocnú ruku všade tam, kde je povolený iba vstup v rúšku. PAULA bola vyvíjaná tak, aby si ju mohol spustiť každý. Preto spoločnosť ponúka dve verzie aplikácie. Odľahčenú verziu, ktorú viete spustiť na akomkoľvek počítači, stačí len pripojiť kameru. A štandardnú verziu, ktorá dosahuje vysokú presnosť, avšak s vyššou náročnosťou na hardvér. Taktiež na webe spoločnosti nájdete príručku, ktorá je hlavne potrebná pri nastavení najnovšieho update-u.

PAULA; BRAINIT

zdroj: Brain:IT

Inteligentný semafor

Nedávno prešla PAULA úpravami a dostupná je teraz vo vylepšenej verzii, ktorá okrem detekcie rúška ponúka aj funkciu „inteligentného semaforu“. Ide o svetelnú signalizáciu vydávajúcu informáciu o obsadenosti priestoru, do ktorého chcete vstúpiť. Ak sa naplnila kapacita objektu, na monitore sa zjaví nápis v červenom poli. Po znížení počtu osôb v danom priestore sa zmení nápis aj farba „semaforu“. Ak teda stojíte pred predajňou či kanceláriou v úrade, nemusíte viac vystrkovať hlavu a počítať pohybujúcich sa ľudí vo vnútri.

PAULA Brain:IT umela inteligencia

zdroj: Brain:IT

Na spustenie aplikácie PAULA si vystačíte s bežným počítačom a kamerou, internetové pripojenie nie je potrebné. Dáta sa neukladajú, nemusíte sa teda obávať o ochranu súkromia. Ide čisto len o detekciu v reálnom čase, ktorú môže sprevádzať zvukový signál, upozorňujúci na neprítomnosť rúška, ak si ho zvolíte. Funkcie PAULY sa môžu časom dopĺňať, ak by zákazník požadoval úpravy, jej vývojári vedia PAULU upraviť na mieru.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *