Magazín

Umelá inteligencia sa dostala už aj ku psom

Úvodný obrázok zdroj: Elena Rogulina, Pixabay

Samozrejme nemyslím to doslovne. AI z vášho psa „zatiaľ“ neurobí génia, môže ho však na dobrého a poslušného miláčika vycvičiť. Dvojica študentov informatiky zo Štátnej univerzity v Colorade vytvorila s pomocou NVIDIA Jetson malé zariadenie. To je schopné v reálnom čase analyzovať postavenie psa a vyhodnotiť či sedí, leží alebo stojí. Ak pes spĺňa danú prikázanú polohu malý motorček pod kamerou vytiahne z vrecúška odmenu. Vo svojej podstate ide o vcelku jednoduchý koncept. Rozpoznávanie obrázkov a ich kontextov je dnes už bežná prax. Bolo to však naozaj také ľahké?

Presnosť a rýchlosť

Keď sa Jason Stock a Tom Cavey začali pohrávať s myšlienkou vytvoriť inteligentného trénera psov, skutočne ho mienili využiť a ponúknuť obci psích trénerov na uľahčenie výcviku. Ako to však už býva, práca na AI prináša mnohé úskalia, predovšetkým, čo sa týka preprocessingu dát, ktorými budete kŕmiť neurónovú sieť. Vedci teda zašli na ImageNet, kde sa ukázalo, že štandardný Dogs dataset obsahuje viac než 20000 obrázkov psov v rôznych polohách. Ten však potreboval trochu upraviť, keďže sa snažili dosiahnuť výsledky v troch konkrétnych polohách a napísali krátky skript na anotovanie.

zdroj: Nana Dua, Pixabay

Model ešte doladili optimalizačnými technikami a knižnicami priamo od NVIDIA pre zvýšenie rýchlosti učenia a zníženie objemu daného modelu. Potom už stačilo model na noc pripojiť do univerzitného systému s dvoma grafickými kartami NVIDIA RTX 6000 s 24GB operačnej pamäte (VRAM). Stock bol unesený z výkonu, ktorý grafické karty poskytli.

„Tie grafiky sú beštie. Vďaka tomu, že majú veľkú operačnú pamäť dokázali do nej nahrať celý dataset, čo celý proces učenia násobne urýchľuje, “ hovorí Stock.

Po nasadení do akcie natrénovaný model dokázal uspieť v 92 % prípadov, pričom za jedinú sekundu spracoval takmer 40 obrázkov v reálnom čase!

Stockov kolega Cavey vo vedeckom liste poznamenal dôležité odvetvie umelej inteligencie – Vysvetliteľné AI (Explainable AI) – a podčiarkol jej dôležitosť. V dnešnej dobe sa často využíva na poli finančníctva a pomáha nám pochopiť, čo sa vlastné neurónová sieť učí. Bez tejto informácie nemôžete podložiť svoje dohady ničím, než nevedeckými dohadmi. Pre oboch je dôležité, aby do tohto odvetvia priniesli dôveryhodný a etický AI komponent.

 

Zdroj:

https://blogs.nvidia.com/blog/2021/02/11/researchers-teach-dogs-new-tricks-with-nvidia-jetson/
https://www.engadget.com/ai-dog-treat-reward-system-160003722.html

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *