Magazín

Koncept Smart cities na Slovensku

Úvodný obrázok zdroj: Tumisu, Pixabay

Koncept Smart cities existuje vo svete už niekoľko rokov. Pomaly, ale isto, sa však už rozširuje aj do našej krajiny. Možno budete prekvapení, ale lídrom v tejto oblasti u nás nie je Bratislava, ale mesto Trenčín, kde je v súčasnosti rozbehnutých hneď niekoľko projektov. Na dobrej ceste je však aj mesto Nitra.

Trenčín

Ako prvé spomenieme inteligentné parkoviská. Na vybraných parkovacích miestach je zabudovaný senzor, ktorý sníma, či je na danom mieste zaparkované auto. Tieto údaje sú odosielané na server pomocou špeciálnej siete, ktorá bola navrhnutá špeciálne pre túto aplikáciu. Pre používateľov je potom k dispozícií mobilná aplikácia ParkDosts, kde môže užívateľ vidieť na mape voľné parkovacie miesta. Vidí aj to, koľko stojí parkovné v jednotlivých zónach a dokonca môže prostredníctvom aplikácie aj parkovací lístok zaplatiť či predĺžiť. Aplikácia takisto umožňuje mestu zbierať a sledovať údaje o vyťaženosti parkovísk, a tak sledovať správanie vodičov. Na základe týchto údajov môže potom mesto upraviť parkovaciu politiku. 

 

aplikácia; ParkDots  parkovanie; ParkDots; aplikácia

Zdroj: Parkdots, snímka obrazovky, vlastné

Ďalšou veľmi významnou technológiu, ktorá bola v meste nasadená len nedávno je kontrola parkovania v meste špeciálnym monitorovacím vozidlom CamCar využívajúcim umelú inteligenciu. Tento upravený automobil dokáže monitorovať až 1000 parkovacích miest za hodinu, pričom mestská polícia ich predtým vedela za celý deň skontrolovať len zhruba 600. Na vozidle sa nachádza 6 kamier na snímanie áut, a okrem toho je vybavené GPS lokátorom, komunikačnou jednotkou a vyhodnocovacou jednotkou. Vyhodnotením záznamov kamier sú pomocou algoritmov umelej inteligencie rozpoznávané ŠPZ vozidiel zaparkovaných na príslušných miestach, ktoré sú následne porovnávané s databázou. Na základe porovnania systém nakoniec sám vyhodnotí, či vozidlo s danou ŠPZ má povolenie parkovať v danej zóne alebo nie.

Ďalej v Trenčíne nájdeme aj inteligentné pouličné lampy, ktoré prispôsobujú svoje svietenie aktuálnym vonkajším svetelným podmienkam, a takisto slúžia ako wifi hot-spoty  pre bezplatné internetové pripojenie. Boli tu inštalované aj kamery, ktoré vedia analyzovať video záznamy a sledovať dopravu či analýzou záznamov zaznamenávať kriminálne aktivity.

Kamera; zaznamenávanie; kontrola

Zdroj: 5448208, Pixabay

Nitra

Ďalším priekupníkom je mesto Nitra, kde boli ako prvé na Slovensku inštalované polopodzemné kontajnery so senzormi zaplnenia. Senzory ultrazvukom merajú, na koľko je kontajner zaplnený a odosielali tieto dáta spoločnosti ktorá zabezpečuje zvoz odpadu. Tieto senzory boli vyrobené slovenskou firmou a boli aplikované aj v iných krajinách Európy. Vo veľkom ich využíva napríklad mesto Montreal, kde je takýchto kontajnerov 20 000. Ku senzorom je dostupná mobilná aplikácia, ktorú môžu použiť samosprávy napríklad na kontrolu zvozu odpadu , ale aj občania, ktorí si sami môžu kontrolovať objem jednotlivých kontajnerov. 

Ďalšími realizovanými projektami v Nitre sú takisto ako v Trenčíne inteligentné lampy, s automatickým nastavovaním úrovní svietivosti. Postupne sú zapájané aj bezpečnostné prvky ako napríklad kamery, meteostanice na kontrolu kvality ovzdušia či rýchlo-nabíjacie stanice pre mobilné telefóny. Rovnako aj tu boli zavedené na niektorých vytipovaných lokalitách inteligentné parkoviská so senzormi a tiež využívajú aplikáciu SmartDots. Nazbierané dáta z aplikácie mesto podrobne analyzuje, a taktiež analyzuje aj dopravné situácie a snaží sa zefektívniť logistiku a verejnú dopravu. Nitra sa zaujíma o smart riešenia v oblasti vzdelávania, kde chce zaviesť elektronizáciu školskej dochádzky a stravovania s cieľom zvýšiť bezpečnosť žiakov a študentov. Mesto sa realizuje aj v rámci elektromobility, kde plánuje v priebehu nasledujúcich 3 rokov vybudovať infraštruktúru 50 nabíjacích staníc.

elektromobil; nabíjacie stanice

Zdroj: Markus Distelrath, Pixabay

Smart cities v susedných štátoch

Čo sa týka našich susedov, medzi české mestá s rozvinutými prvkami Smart cities patrí mesto Kyjov. Proces prechodu na Smart cities sa začal výmenou pouličných lámp, ktoré sa nahradili úspornejšími LED lampami, do ktorých boli nainštalované ovládače a senzory, aby lampy vedeli sami zaznamenať a hlásiť poruchy, pričom technik vie lampy ovládať na diaľku prostredníctvom mobilnej aplikácie. Na tieto stĺpy plánuje mesto osadiť aj ďalšie prvky, ako senzory teploty, senzory kvality ovzdušia a kamery,  s cieľom kontrolovať parkovanie či miesta zberu komunálneho odpadu.

V Rakúsku sa okrem iného chystá pilotný projekt pre železnice na boj proti sprejovaniu graffitov po vlakoch. Jedná sa o realizáciu projektu, ktorý pochádza zo Slovenska. Bude fungovať prostredníctvom miktofónov, ktoré budú umiestnené po vozňoch a tie budú zaznamenávať dianie v okolí. Použitím algoritmov umelej inteligencie budú vedieť rozpoznať zvuk hrkania sprejom aj striekanie farby zo spreja. Pri zachytení podozrivých zvukov dokáže systém následne sám vykonať príslušné opatrenia, napríklad upozorniť políciu.

graffity; modernizácia; zabezpečenie

Zdroj: S. Hermann & F. Richter, Pixabay

Tento systém sa neskôr plánuje zaviesť aj na Slovensku na ochranu budov, kde budú mikrofóny umiesťované na stĺpoch verejného osvetlenia. Okrem sprejovania grafittov je však možné umelú inteligenciu naučiť rozpoznať takmer akékoľvek situácie, ako napríklad výstrel či zrážku vozidiel. Dúfajme teda, že sa tieto technológie čo najskôr rozšíria aj ďalej po našich mestách. 

 

Zdroje: TA3, Odpady-portal, Trencin, Emerj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *