Zaujímavosti

Zabráni umelá inteligencia samovraždám?

Umelá inteligencia dokáže ušetriť hodiny ľudskej práce, zjednodušiť život a spraviť ho bezpečnejší. Dokáže ho však ochrániť?  Len samotný úmysel spáchať samovraždu je dnes častý bohužiaľ aj medzi deťmi. Bolo by možné odhaliť ho, kým nie je neskoro?

Ako sme na tom my?

Na Slovensku spáchalo samovraždu v roku 2017  506 osôb a pokúšalo sa o ňu 841 osôb (posledný dostupný údaj). Dala by sa im vopred podať pomocná ruka? Odpoveďou by mohla byť umelá inteligencia!

Keď príde za lekárom človek len so zlomenou rukou, umelá inteligencia vyhodnotí jeho zdravotné záznamy a hoci je človek pre okolie stále usmiaty, dáta neoklame. Rizikové faktory, ktoré vedú k spáchaniu samovraždy, umelá inteligencia vďaka algoritmom odhalí a upozorní lekára. Navrhne vyšetrenie, prípadne hospitalizáciu. 

zdroj: John Hain, Pixabay

Existuje nejaké ale?

Na prvý pohľad môže proces vyzerať jednoducho, no veľký výkričník bude získať súhlas danej osoby, aby pomoc prijala. Druhým háčikom bude, ako sa vysporiadať s nesprávne pozitívne vyhodnotenými prípadmi. Hoci vytvorený model prevencie dosahoval viac ako 90% správnosť, nepravdivé poukázanie na zvýšenú mieru rizika je v tomto prípade hra na veľmi tenkom ľade. 

Ak sa zamýšľate nad zdieľaním dát, umelá inteligencia sa má využívať čisto iba v lekárskom prostredí. Výsledky nemajú byť poskytnuté ani poisťovniam, armáde či vládnym inštitúciám.

A čo internet?

Pri pokuse o samovraždu uviedli maloletí najčastejšiu príčinu rodinné problémy a konflikty, až 43,4 %. Pomohli by sociálne siete? Facebook má aplikovanú umelú inteligenciu, ktorá deteguje podozrivé statusy užívateľov. Aj v tomto prípade bolo ťažké rozlíšiť sarkazmus a reálne problémy. Facebook ale mal k dispozícii niekoľko pravdivých statusov, s ktorými mohol trénovať.

Vývojári sa orientovali na reakcie ľudí a zistili, že ak sú reakcie podporné, napr. “Som tu pre teba”, užívateľ nie je až tak v ohrození. Pozor treba dávať pri reakciách typu “Ozval/a sa niekomu?”, “Boli ste s ním/ňou niekto?”. Samotné statusy teda nie sú smerodajné.

Po zavedení preverili po roku v USA vyše 1000 hlásení s podozrivým statusom. Viac nájdete vo videu na stránke Facebook-u.

Facebook v slovenčine zatiaľ spravuje stránku prevencie, kde sa môžete dočítať informácie, ako sa má riziko samovraždy riešiť, či už ide o Vás alebo o Vášho priateľa či člena rodiny, o ktorého máte obavu.

Zaujímavosť na záver, Svetový deň prevencie samovrážd je každoročne 10. septembra.

Zdroje:

https://qz.com/1367197/machines-know-when-someones-about-to-attempt-suicide-how-should-we-use-that-information/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6287030/

https://newsroom.fb.com/news/2018/09/inside-feed-suicide-prevention-and-ai/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *