Zaujímavosti

AI nástroj PAWS proti pytliactvu

Úvodný obrázok zdroj: Fearscare, Pixabay

Slabá umelá inteligencia ponúka nástroje v mnohých oblastiach, pomáha ľuďom aj zvieratám. Niekedy ide o roboty, ktoré majú pomôcť napr. k identifikácii zhoršeného prostredia či pochopiť spôsob, akým sa pohybujú. V tomto prípade ide o predikčný nástroj PAWS, ktorý pomáha ohrozeným druhom v divočine. Nakoľko je boj s pytliakmi večný, vyčerpávajúci a zložitý, ide aspoň o malý krok vpred v ochrane zvierat.

PAWS skóruje

AI nástroj PAWS (The Protection Assistant for Wildlife Security), na pozadí so strojovým učením, pochádza z laboratória profesora Milinda Tamba Harvardovej univerzity – Školy inžinierstva a aplikovaných vied. Používateľom ponúka pomocnú ruku v podobe predikcie ohrozenej oblasti vzhľadom na výskyt pytliakov. Tak ako pri lokalizácii požiaru na rozľahlých územiach, aj pri zvieratách v divočine, ide bez akéhokoľvek vodítka o pomalý zásah často s katastrofálnym výsledkom.

AI nastroj PAWS pasce pytliaci

Zhabané pasce a motorové píly v Kambodži

Zdroj: Lili Xu, Harvardova univerzita

Ohrozené druhy ako slony, tigre či gorily sú v nebezpečenstve každý deň. Výborná správa prišla toto leto z Číny, ktorá pandu veľkú vyradila z ohrozených druhov po zaznamenaní zvýšeného výskytu. Nie všetky zvieratá však majú rovnaké príležitosti na pokojný život a rozmnožovanie. Preskúmať podozrivú oblasť vďaka AI nástroju a nájsť v nej pasce, dodá nádej mnohým strážcom a dobrovoľníkom, že zachránili aspoň niekoľko jedincov.

Zabočte vľavo…

Zasiahnuť v predikovanej oblasti a byť úspešný však stálo Tambov tím roky práce. Prvé pokusy označovali oblasti, do ktorých bol veľmi ťažký prístup. Keď bol terén nedostupný pre strážcov, je predpoklad, že taký bude aj pre pytliakov. Nástroj vylepšili a pri predikcii zobrali do úvahy napríklad sklon svahu, vzdialenosť od ciest – prípadne riek. V začiatkoch PAWS, v roku 2018 pri jeho nasadení v Kambodži, našli päťkrát viac pascí ako bez jeho pomoci. Dnes je súčasťou medzinárodnej platformy SMART. Využíva sa vo vyše 70 krajinách a každá z nich má možnosť využiť nástroj PAWS.

Na samotné zastavenie pytliakov je akýkoľvek AI nástroj prikrátky. Zmierňovať môže len dopady a v tomto prípade pomáhať pri rozhodnutí, kde zasiahnuť. Možno raz príde človek na spôsob, ako zabrániť pytliakom vykonávať ich činnosť. Bude za tým umelá inteligencia?

Zdroj: Harvardova univerzita

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *