AI riešenia v logistike
Úvodný obrázok zdroj: Jens P. Raak, Pixabay
Okrem vychytávok (AI nástroj na detekciu rozsiahleho požiaru, projekty GAN sietí) sa darí AI aj v samotnom biznise. Podniku môže ušetriť nemalé peniaze vďaka efektívnemu plánovaniu alebo analýze doposiaľ nevyužitých dát. A odvetvie logistiky je skvelý adept na demonštráciu sily umelej inteligencie v reálnom svete s reálnymi problémami.
Plánovanie
Plynulý tok skladových zásob zaručí podniku kontinuálnu výrobu. Ako ich však optimálne naplánovať, nech na poslednú chvíľu nezháňate chýbajúci materiál a pritom ostanete na nízkych nákladoch? Umelá inteligencia s radosťou pomôže aj v logistike, stačí len, nech sa pozrie na dáta a odpoveď máte naservírovanú na zlatom podnose. V súčasnosti sa takéto inteligentné systémy používajú pri plánovaní využití zdrojov, trasovaní ciest dodávok a rovnako aj pri optimalizácii počtu vozidiel nakladajúcich tovar. Vyšší level je využívanie modernejšej a ekologickejšej prepravy – dronov.
zdroj: chapay, Pixabay
Netreba byť prekvapený, že si softvér poradí aj s plánovaním ľudských zdrojov a vytvorením bezpečného a efektívneho pracovného prostredia. Namiesto manažérskeho rozhodnutia, ktorého následok by bolo znižovanie stavov, môžeme ísť cestou využitia informačného systému, systému podpory rozhodovania. Vytvoria sa nové, bezpečnejšie, úspornejšie pracovné pozície s možnosťou jednoduchej „rotácie“. Dbá sa na zdravie zamestnancov, berúc do úvahy rizikové faktory, pričom sa v konečnom dôsledku dosiahne zvyšovanie kompetencií zamestnancov, eliminovanie meškania výroby v prípade absencie zamestnancov a v neposlednom rade redukcia výdavkov. Aj takéto riešenie má v svojom portfóliu slovenská firma BRAIN:IT.
Riadenie zásob
Efektívne skladovanie zásob je pre mnohých manažérov položka na zozname problémov. Logistické spoločnosti míňajú milióny na vývoj inteligentných systémov, ktoré dokážu riešiť zložité úlohy skladovania tovaru. Na druhej strane vzniká otázka orientácie v skladovom bludisku. Amazon nahradil vysokozdvižné vozíky robotami, ktoré boli na prácu v skladoch ako stvorené. Firma BostonDynamics tiež vyvinula takéhoto robota, nazvali ho HANDLE a už dnes sa naviguje po svetových skladoch bez komplikácií. Ich zavedenie do procesu však môže stáť nemalý peniaz a ako vždy, nemôže si ich dovoliť každý.
Využitie AI v logistike je skutočne obrovské a s istotou sa nedá pokryť na pár stoviek slov tohto článku. Práve logistika je oblasťou, ktorá je často považovaná za nepovšimnutú a ľudia nekladú veľký význam na jej problémy. Opak je však pravdou a ak nemáte efektívny výkonný a premazaný motor pod kapotou, tak môžete robiť čo chcete, ale ďaleko nezájdete.