Technológia

AI umelec menom DALL·E

Úvodný obrázok zdroj: Pete Linforth, Pixabay

Nový rok ešte ani poriadne nezačal naberať na obrátkach a OpenAI nám na striebornom podnose – zas a znova – ponúkla kvalitný kúsok zo svojej dielne. Očividne pri predstavení GPT-3 nezaspali na vavrínoch a z generovania esejí, básní alebo celých článkov na základe stručného vstupu od užívateľa DALL·E generuje obrázky. Na prvý pohľad možno neuveríte, ale vyzerá to tak, že umelá inteligencia začína robiť veci, ktoré by v časoch Merlinových nazvali mágiou.

Ako to funguje?

DALL·E je vo svojej podstate rozšírením pre masívny GPT-3 model. Ak vám jeho názov niečo pripomína, máte pravdu. Inšpiráciou bol grandiózny Salvador Dalí. Tentokrát však potrebuje „iba“ 12 miliárd parametrov. Tým pádom ide o transformačný jazykový model, na vstupe dostane text / obrázok v jednotnom reťazci dát, ktoré obsahujú niečo okolo 1200 záchytných bodov, tzv. tokenov. Model má za úlohu tieto záchytné body predikovať . Trénovaný pomocou metódy odhadu maximálnej vierohodnosti, je DALL·E nielenže schopný vygenerovať nablýskaný nový obrázok, ale aj upraviť akúkoľvek štvorcovú oblasť už existujúceho obrázka.

Keď sa dostaneme k praktickým skúsenostiam, DALL·E zvláda rôzne druhy vstupov na generovanie. Dokáže vykresliť niekoľko druhov popísaných objektov, berie do úvahy perspektívu, vie vizualizovať vnútorné štruktúry objektov alebo „domýšľať si“ detaily a kontext scény. Blog OpenAI ponúka množstvo demonštrácií DALL·E-ho umu a schopností a stohy zaujímavého čítania, pokiaľ ovládate anglický jazyk.

 

DALLE AI nastroj GPT-3

zdroj: upravené, Youtube

Chceme to vôbec?

V OpenAI si našťastie uvedomujú dopady generatívnych neurónových sietí na šírenie informácií v dnešnom svete. Spomínané GPT-3 čelilo kritike za podporu a zjednodušenie šírenia tzv. Fake News. OpenAI plánuje analyzovať dopad na zmeny v spoločnosti alebo ekonomike a sledovať ako takéto modely ovplyvňujú vývoj dopytu na trhu práce po rôznych profesiách, ktoré by DALL·E alebo GPT-3 mohli nahradiť. Stále však zastávam názor, že ak by s tým neprišli tí dobrí chlapci, tí zlí by to spravili určite.

Zdroje:

https://daleonai.com/dalle-5-mins

https://openai.com/blog/dall-e/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *