Magazín

Facebook sa opäť pokúša o nadvládu vďaka vašej lenivosti

Úvodný obrázok zdroj: Naji Habib, Pixabay

Ako každoročne, koncom decembra Facebook otvoril svojim zamestnancom malé okienko do budúcnosti spoločnosti. Predstavil zopár zaujímavých technológií, na ktorých pracuje a medzi nimi aj také, nad ktorými pozdvihnete obočie a sami seba sa budete pýtať: “To myslia vážne?”.

TLDR

Hlavným bodom programu bola umelá inteligencia, ktorá dokáže z článku vytiahnuť podstatu a naservírovať vám ju v odrážkach. Názov TLDR reprezentuje bežne používanú skratku TooLongDidntRead, pre označenie textu, ktorý je pre vás až príliš dlhý, aby ste si našli čas ho celý prečítať. TLDR má podporovať hlasovú komunikáciu, kedy bude schopná výťažok z článku prečítať nahlas alebo vám odpovie na všetky dodatočné otázky.

Facebook sa k takémuto kroku uchýlil práve kvôli jeho zlej povesti vo svete, čo sa týka moderovania tzv. FakeNews, nenávistných komentárov alebo konšpirácií. O tom, koľko takýchto nepravdivých správ dokáže všeliek – čo pre Facebook predstavuje AI – odchytiť, sa dá polemizovať. Čísla sa líšia na škále od 5 % – 95 %. Obraz si môžete urobiť z vlastnej skúsenosti. Spolu s TLDR by mala sociálna sieť kontrolovať, čo sa na ich sociálnej sieti objaví, oznámili taktiež modernizovanie systému v data centrách, kde bude prebiehať rýchlejšie trénovanie umelej inteligencie a vytvoria dedikované oddelenia práve pre svetovo uznávané médiá.

 

AI fake news

zdroj: memyselfaneye, Pixabay

Facebook a vyhliadky do budúcnosti

Pre tých, ktorí už dnes lietajú hlavou v oblakoch ,predstavila spoločnosť plánovaný projekt neurónového senzora. Nepleťme si to s neurónovými sieťami umelej inteligencie, ide o skutočný senzor mozgovej aktivity, keby by ste mohli ovládať vaše zariadenie pomocou myšlienok. Alebo… ak už máte dosť sociálnych kontaktov s reálnymi ľuďmi, Facebook plánuje virtuálnu sociálnu sieť, kde sa môžete stretnúť s vašimi priateľmi zoči voči ich avatarom.

Tento gigant už dlhé roky čelí kritike pri ochrane súkromných dát a promovaní nepravdivých informácií. Niekedy mám pocit, že venujú celé oddelenie, ktoré má na starosti pokaziť všetko dobré, čo si Facebook doteraz vybudoval. Facebook však nie je firma jedného muža, a pracujú v ňom ľudia, ktorí majú záujem zlepšiť služby sociálnej siete.

Názov tohto článku bol vytvorený cielene. Množstvo ľudí si tvorí pravdu na základe palcových titulkov alebo z niekoľkých slov perexu a k detailom hlbšie v texte sa nedostanú. Internet je pochybné miesto a je treba filtrovať a overovať si informácie, čo vám prinesie pod nos, hoci ide o dôveryhodný zdroj. Schválne, koľkí z vás klikli na článok, len kvôli kontroverznému nadpisu? TLDR našu lenivosť snáď v budúcnosti bude využívať múdrejšie ako ostatní.

 

Zdroje:

https://www.businessinsider.com/facebook-tldr-ai-tool-read-news-articles-for-you-2020-12

https://www.buzzfeednews.com/article/ryanmac/facebook-news-article-summary-tools-brain-reader

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *