ZaujímavostiZdravotníctvo

Bezkontaktné AI monitorovanie detí v zdravotníctve

Úvodný obrázok zdroj: Hush naidoo jade photography, Unsplash

Umelá inteligencia má v zdravotníctve ďalší úspech na dosah ruky. V jej „portfóliu“ môže pribudnúť nový AI nástroj na monitorovanie predčasne narodených detí. Počítačové videnie spraví tento proces menej bolestivým, a tak by mohli byť nepohodlné elektródy z EKG čoskoro minulosťou.

Nepatrný pohyb

Pri záchrane predčasne narodených detí sú na tele pripevnené trubičky či elektródy, vďaka ktorým je možné sledovať zdravotný stav. Často však jemnej pokožke spôsobujú poranenia s následnou infekciou. Tím z Univerzity Južnej Austrálie prišiel s novým nápadom. S použitím počítačového videnia dosiahli vo výskume sľubné výsledky. Neurónové siete dokázali vďaka kamere s vysokým rozlíšením monitorovať drobné pohyby tela aj jeho zafarbenie pri zmene srdcového rytmu. Znie vám to povedome? Áno, ide o rovnakú univerzitu, ktorej výskum bol zameraný na hľadanie osôb pri hromadnom nešťastí.

V AI nástrojoch väčšinou využívame detekciu na veľké objekty alebo tvár dospelého človeka. V tomto prípade ide prvý raz o využitie počítačového videnia u malých  novorodencov, pričom tvár či telo nemajú hladké, sú pozakrývané alebo obklopené hadičkami a káblami.

AI v zdravotnictve

zdroj: Sharon McCutcheon, Unsplash

AI nástroj na dosah

Ako detektor zvolil výskumný tím architektúru YOLO v3, ktorá oproti iným známym detektorom, ako je R-CNN alebo Fast R-CNN, vyniká jednak rýchlosťou, ale aj vysokou presnosťou. V tomto prípade, hoci len pri malej vzorke siedmich pacientov, sa dosiahnuté výsledky nachádzali veľmi blízko referenčných.

Pri výskume sa tím musel vysporiadať s viacerými komplikáciami. V inkubátore, kde sa každý jedinec nachádzal, boli nastavené rôzne podmienky. Najmä pohyb dieťaťa bol výzva, ktorú zvládli rozkúskovaním nahraného záberu na kratšie úseky, kde bol malý pacient relatívne stabilný.

Ako sami vo svojej výskumnej práci uvádzajú, s využitím viacerých kamier, preskúmaním väčšieho množstva pacientov pri rôznych polohách a pohybe, môže v budúcnosti tento nástroj predstavovať súčasť bezkontaktného monitorovania. V tomto období, s neustále prítomným ochorením COVID-19, by išlo o významné odľahčenie a pomoc zdravotníckeho personálu.

 

Zdroje: MDPI, UNISA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *