Spojenie AI s 5G sieťou môže zvýšiť pocit bezpečia
Úvodný obrázok zdroj: Mohamed Hassan, Pixabay
Užitočnosť vs. hrozba 5G sietí sa pretriasa v médiách na každom kroku. Vznikajú rôzne konšpiračné teórie, ale základný fakt ostáva a tým je, že na prepojenie zariadení, aj tých, čo sú založené na AI, bude treba v budúcnosti silnejšiu sieť než je súčasná 4G. Očakáva sa masívny nárast v podobe autonómych vozidiel či ďalších zariadení využívajúcich cloud, ktoré budú vyžadovať sieť stabilnú a rýchlu. Prvou krajinou, kde sa 5G spustila, bola Južná Kórea. Niet sa čo diviť, že práve od nich prišlo AI riešenie využívajúce 5G sieť.
5G-I-VEmoSYS ako záchranca
Tím z Národnej univerzity v Incheone (Južná Kórea) využil 5G siete v spojení s umelou inteligenciou a vytvoril systém 5G-I-VEmoSYS. Rozpoznáva emócie, ktorými sa líšime my ľudia od strojov. Tím na čele s profesorom Hyunbum Kimom verí, že práve takáto detekcia je krokom k bezpečnejšiemu prostrediu, vrátane situácie na cestách alebo uliciach. Systém rozpozná minimálne 5 druhov emócií – hnev, smútok, neutrálny stav, radosť či potešenie. A hlavne tie negatívne, ak ich dotyčný nedokáže korigovať, vedia vyústiť aj do život ohrozujúcej situácie. „Nechcel som…To sa nemalo stať…“, sú potom slová, ktoré už nič nezmôžu.
zdroj: engin akyurt, Unsplash
V prípade spozorovaného strachu alebo hnevu na verejnom priestranstve, by podľa Kima mohol 5G-I-VEmoSYS upozorniť príslušné orgány, ktoré by mohli vzápätí zakročiť. Pri spozorovaní hnevu či výbušnosti u vodiča, ktorý by mohol negatívne ovplyvniť chod premávky, by mohol AI systém na potenciálne nebezpečenstvo upozorniť chodcov prostredníctvom ich smartfónov. Aspoň takú predstavu má profesor Kim. Ak vám napadne spojitosť so zbieraním informácií o dotyčnom človeku, systém nevyužíva rozpoznávanie tváre a zaručuje anonymitu. Na druhej strane, niektorým by sa určite hodila pomoc odborníka, ktorú by systém odporučil.
Na prvý pohľad má 5G-I-VEmoSYS pridanú hodnotu v prevencii vzniku nebezpečných situácií, na strane druhej je jeho samotná existencia rizikom. Pri predstave, že žijeme vo svete obklopení robotmi či autonómnymi zariadeniami využívajúce cloud, nám musí byť jasné, aké zraniteľné môžu byť. Hrozba kybernetického útoku je nočnou morou už v dnešných časoch. A nabúranie sa do takéhoto systému by malo nepredstaviteľné následky. Nehovoriac o falošných hláseniach, ktoré by vyslali hliadky k neexistujúcej udalosti.
Spojenie AI riešení a využitie 5G siete vytvára priestor pre množstvo problémov. Zaistiť bezpečnosť AI systému je tak najvyššia priorita, inak by mohla mať umelá inteligencia vážne poškodené renomé.