Umelá inteligencia od Google detekuje rakovinu lepšie než lekári
Vyhliadky na prežitie pacienta s rakovinou sa v posledných rokoch neustále zlepšujú. Je to aj vďaka tomu, že výskumníci v oblasti rakoviny sa snažia neustále zdokonaľovať technológiu používanú na diagnostiku a liečbu všetkých jej druhov. V boji proti rakovine už však môže pomôcť aj umelá inteligencia.
Diagnostika rakoviny
Pri diagnostike rakoviny sa vykonáva viacero vyšetrení, ako je napríklad mamografia či magnetická rezonancia. Pre väčšinu typov rakoviny je však jediným spôsobom ako jednoznačne potvrdiť, resp. vylúčiť prítomnosť rakoviny vykonanie biopsie. Prebieha to tak, že sa pacientovi odoberie malá vzorka tkaniva, ktorá je následne vyhodnocovaná patológom. Skúma sa prítomnosť rakovinových buniek, ich množstvo, ale aj to, či došlo ku rozšíreniu týchto buniek do lymfatických uzlín. To by mohlo znamenať, že rakovina sa okrem skúmaného napadnutého orgánu začína šíriť aj do ostatných častí tela, a pri neskorom zásahu už pacientovi nebude možné pomôcť.
zdroj: Pixabay.com
Projekt LYNA
Vyhodnocovanie vzoriek je však aj pre odborníka veľmi náročná činnosť. Pacient tak môže na výsledky čakať niekoľko dní až týždňov, čo je v prípade, keď ide doslova o život, kritická doba. Výskumníci z Google preto vytvorili projekt pod názvom LYNA (LYmph Node Assistant), ktorý dokáže s použitím hlbokého strojového učenia automaticky vyhodnocovať vzorky tkaniva odobratého od pacienta. Presnosť vyhodnocovania dosahuje neuveriteľných 99%, pričom systém dokáže jednu takúto vzorku vyhodnotiť len za necelú minútu.
LYNA bola schopná presne určiť, kde sa nachádzajú rakovinové bunky. Rovnako lokalizovala aj ďalšie podozrivé lokality v každej vzorke, pričom niektoré z nich boli príliš malé na detekciu patológom. LYNA však nebola úplne dokonalá. Príležitostne neidentifikovala veľké bunky – zárodočnú rakovinu a biele krvinky z kostnej drene. V prípade časovej tiesne však dosahovala lepšie výsledky ako patológ. Jej využitie by teda mohlo spočívať vo zvýraznení oblastí, ktoré má patológ dôkladnejšie preveriť a určiť konečnú diagnózu. Tým pádom by došlo k výraznému zrýchleniu a zefektívneniu práce patológa.
V budúcnosti by mohla byť umelá inteligencia najdôležitejší nástroj na detekovanie rakoviny. Bude pomáhať lekárom v diagnostikovaní a umožní, aby ich odborné znalosti boli zdokonaľované za
účelom nájdenia správnej liečby, a tým napomôcť ku záchrane života pacienta.
Zdroje:
https://bgr.com/2018/10/15/google-ai-breast-cancer-detection-lyna/
http://fortune.com/2018/10/15/google-ai-metastatic-breast-cancer/