Magazín

AI strážca dažďových pralesov

Úvodný obrázok – zdroj: Rainforest Connection

„Ľudia strávia príliš veľa času premýšľaním o klimatických zmenách, príliš málo o umelej inteligencii.“ Takto sa k oblasti AI vyjadril Peter Thiel, spoluzakladateľ PayPal. Rainforest Connection – nezisková spoločnosť pre záchranu dažďových pralesov – v spolupráci s Hitachi Vantara – poskytovateľ digitálnej infraštruktúry a riešení – vytvorila nápad, ktorý spája práve tieto oblasti.

Klčovanie dažďových pralesov trápi nejedného ochranára, no ako tomu zabrániť? Oči na stopkách a nonstop strážna služba? V podstate áno, len v budúcnosti vďaka AI nebude dozor prostredníctvom ľudského pracovníka. Riešenie, ktoré tieto dve spoločnosti vymysleli, využíva práve umelú inteligenciu, ktorá spracováva prirodzené zvuky dažďových pralesov. Zvuky motorovej píly sú anomáliou v každom prostredí.

AI strazca dazdovy prales

Zdroj: Rainforest Connection

Pomalý živý strážca

Podobne ako pri správnej lokalizácii požiaru v rozsiahlych oblastiach a nedostupných terénoch, tak aj v prípade odhalenia drevorubačov „na scéne“ – trvá overenia hlásenia po samotný zásah neúnosne dlhý čas. Dni či dokonca týždne sú pre drevorubačov v pralese postačujúce na to, aby daná časť územia doslova zmizla. Strážca má zmysel jedine vtedy, ak je na správnom mieste v správny čas.

AI v divočine

Pochôdzka v divočine nie je prechádzka ružovou záhradou. Neexistujú tam cesty, nehovoriac o elektrine. Na Sumatre, kde je táto šikovná vecička v prevádzke, je však dobré pokrytie služieb mobilného operátora, a tak sa trénovanie a výroba AI strážcu mohla začať. Súčasťou malého pomocníka bol v prototype mobilný telefón a solárne panely, zabezpečujúce, aby ostávalo zariadenie stále nabité. V aktuálnej verzii vymenil telefón malý počítač.

Už hneď na druhý deň od nasadenia, upozornil strážca na výskyt neželaných hostí. Ako však Topher White, predstaviteľ Rainforest Connection uvádza, aj keď zastihnú drevorubačov, stromy sú už častokrát zničené či vyrúbané. Prichytenie pri čine však nič nevyrieši. Najlepším riešením by bolo zastaviť ich ešte pri príchode do pralesa. Naložený kamión drevom už stromy nezachráni. Strážca využívajúci umelú inteligenciu je výborným moderným prvkom, prvým malým krokom pre záchranu pralesov.

Zdroj: Hitachi Vantara

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *