Magazín

Má umelá inteligencia vplyv na klimatické zmeny?

Úvodný obrázok zdroj: ejaugsburg, Pixabay

Klimatické zmeny sú pre viacerých prázdny pojem. Pre niekoho možno predstavuje synonymum aktivistov, ale slovo extrém sa v súvislosti s týmito zmenami predsa len spomína. Ako si poradí umelá inteligencia s hrozbou, ktorú klimatické zmeny predstavujú a na ktorú mnohí upozorňujú?

Jednou z činností Slovenskej republiky v prípade uhlíkovej stopy je príprava dokumentu Ministerstva životného prostredia SR. Ide o dlhodobú Nízkouhlíkovú stratégiu rozvoja Slovenska do roku 2030 s výhľadom do roku 2050, štúdiu si môžete pozrieť na stránke ministerstva.

V prípade, že je produkcia merateľná na základe viditeľných splodín, bývajú v blízkosti elektrární umiestnené merače. Tie však zaznamenávajú emisie len danej elektrárne. Nie sú použiteľné v globálnom rozsahu. Prinesie efektívnejší nástroj práve umelá inteligencia?

dymiace komíny

Zdroj: Foto-Rabe, Pixabay

Spoločnosť Google sa snaží financovať rozvoj satelitov pre americký WattTime, ktoré by v celosvetovom meradle určovali a sledovali pôvodcov spalín. Sú krajiny, ktoré stále neprijali žiadne regulačné opatrenia pre znižovanie emisií a pohybujú sa na hrane limitov. Satelitné záznamy majú poskytnúť viac dôkazov, ktoré by sa mohli využiť pri tlaku na znižovanie emisií. Názor verejnosti sa často podceňuje, no keď sa dokáže zjednotiť, môže prinútiť k akcii aj vládnych predstaviteľov. Cieľom je totiž získať globálny prehľad o uhoľných elektrárňach v reálnom čase a nazbierané dáta zverejňovať, pričom na zhotovenie takýchto snímok nepotrebujú výnimočné povolenia. Umelá inteligencia neupravené snímky analyzuje a vyhodnocuje, ale práve oblaky narušujú kvalitu zozbieraných dát a skresľujú presnosť.

Okrem samotnej analýzy dát si našli využitie aj siete typu GAN, ktoré sme spomínali naposledy v súvislosti s herným priemyslom. 

 Simulácie dopadu extrémneho počasia

zaplavená lavička

Zdroj: Dean Moriarty, Pixabay

Montrealský inštitút Mila ukázal pomocou nich a simulácie dopad intenzívneho lejaka a zdvihnutia morskej hladiny. Obmenou podmienok vidieť jednotlivý vplyv na vybrané oblasti dokonca obydlia. Myšlienka do budúcna je vytvorenie aplikácie, aby boli výsledky viditeľné aj pre jednotlivca, keďže zatiaľ majú pozitívne ohlasy od neziskových organizácií a predstaviteľov Montrealu. Podnietiť k akcii by mali aj tých, ktorí si realitu hrozby neuvedomujú. Možno práve umelá inteligencia rozhýbe svet k činnosti, keď ukáže, aké klimatické zmeny na nás číhajú.

Zdroje: National Geographic, Euractiv

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *