Zaujímavosti

Aplikácia AI vo vesmírnom priemysle

Úvodný obrázok zdroj: Free-Photos, Pixabay

Kontrolné procesy pred štartom vesmírnej rakety nemajú konca. Okrem jej správneho nakonfigurovania je zdĺhavá hlavne samotná príprava astronautov. A v prepočte na peniaze? Hovoríme o miliónoch. Zaručil by vesmírny priemysel a umelá inteligencia zníženie nákladov a hodnotnejšie výsledky misií?

Umelá inteligencia už svoju efektívnosť v tomto odvetví dokázala. Spomínali sme ju aj my v článku o exoplanétach.

Satelitná komunikácia

Strojové učenie má, okrem potenciálu pomôcť preskúmať vesmír či hľadať inú formu života, aj (na prvý pohľad) jednoduchšiu úlohu. Miesto v satelitnej komunikácii si našlo v analýze a spracovaní prenesených snímkov. Už v roku 2000 vyslala umelá inteligencia signál satelitu EO-1 na vyhotovenie snímok blížiacej sa vulkanickej činnosti dávno predtým, než si to všimli pracovníci na Zemi. Rovnako pomáhala pri prieskume oblohy, realizovanom Palmerským observatóriom, kde svojou klasifikáciou objektov dokázala identifikovať tisíce objektov, ktoré by ľudské oko nedokázalo zachytiť. Koncom 20. storočia to bol posledný prieskum, ktorého výsledkom bol akýsi atlas slúžiaci na základnú orientáciu vo vesmíre.

vesmir umela inteligencia klasifikacia objektov

Zdroj: Jonny Lindner, Pixabay

Aktuálne sa skúma aplikovanie umelej inteligencie aj pri nastavovaní samotných satelitov, nakoľko efektívnosť komunikácie závisí od optimálnej vzdialenosti satelitu.

Pomoc staniciam            

Hlavným prínosom využitia umelej inteligencie na základniach na Zemi bude zníženie pracovnej vyťaženosti ľudí. Hlboké strojové učenie má príležitosť ukázať svoju silu pri rozhodovaní alebo automatickom pristávaní, čím by sa znížil nápor na ľudského pracovníka.

Pre vesmírne stanice znamená umelá inteligencia opäť možnosť využitia ľudského kapitálu na iné procesy, než napr. učiť sa ovládať lietajúci modul. A to napríklad v automaticky navádzaných kapsulách, ktoré dopravia zásoby a ľudí na stanicu. Namiesto samotného tréningu lietania s kapsulou má posádka viac času zamerať sa na situácie, ak by systém zrazu prestal robiť to, na čo je natrénovaný.

Zatiaľ sa umelá inteligencia využíva pri optimalizovaní záťaže a trajektórie. Po analýze vlastností povrchu vesmírneho telesa, sa môže efektívne rozhodnúť o ďalšom postupe. Nakoľko spracúva obrovské množstvo získaných údajov, jej čas reakcie je niekoľkokrát nižší, čo môže byť v kritických situáciách rozhodujúce.

analyza umela inteligencia rozhodovanie

Zdroj: skeeze, Pixabay

Autonómnosť vo vesmíre

Okrem autonómnych áut sa uvažuje aj nad autonómnym riadením modulu bez ľudskej posádky. Predstavte si tie možnosti, koľko oblastí by tak mohlo byť preskúmaných. „Oči na stopkách“, ktoré umelá inteligencia ponúka, budú možno tie, ktoré prvýkrát spozorujú objekty či javy, ktoré by mohli ujsť aj skúseným astronautom. Okrem toho si myslia, že by sa nasadením umelej inteligencie mohla odstrániť prípadná fatálna chyba spôsobená zlyhaním ľudského faktora.

Momentálne sa určitý stupeň autonómnosti úspešne ujal pri Mars roveri, ktorý sa riadi sám. Obsahuje systém detegovania prekážok na ceste, na základe ktorého navrhne optimálnu trasu. Ľudia môžu denne prijímať a posielať dáta či príkazy len v presne stanovený čas. Ide len o pár minút, nakoľko sa satelity musia uvoľniť na komunikáciu iných misií.

Otázkou je, či sú pripravení na možnosť, že to nebude ľudský faktor, ktorý zlyhá. Opäť bude treba rozhodnúť, kto bude na vine, ak zlyhá umelá inteligencia.

Zdroj: Online sciences, Caltech

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *